Osobní
Terénní
X
Citroën
Xantia
X
V provozu od - do: Cena vozidla od - do: Upřesnění modelu (např. TDI): Stav tachometru: Karoserie: Palivo: Počet dveří, počet sedadel: Výkon motoru od - do: Objem motoru od - do:


+ Výbava vozidla
+ Rozšířené parametry


Nebyla nalezena žádná vozidla odpovídající Vašemu výběru.

Citroën Xantia - historie značky auta

Citroën Xantia je velký rodinný vůz vyráběný francouzskou automobilkou Citroën. Citroën Xantia byl poprvé představen veřejnosti na konci roku 1992, jeho sériová výroba probíhala od roku 1993 do roku 2001, přičemž v roce 1997 prošel model faceliftem.
Přestože byla v Evropě na začátku roku 2001 ukončena produkce Citroënu Xantia, společnost SAIPA v Iránu vyráběla toto auto i nadále.
Během osmi let produkce prodal Citroën přes 1,2 millionu kusů Xantie. Výroba tohoto auta probíhala v továrně v Rennes ve Francii.
Model Xantia byl po dlouhé době prvním vozem, který Citroën pojmenoval slovem a ne písmeny.
Design Citroënu Xantia je dílem designéra Bertone. Styling exteriéru Xantia je také použit u modelu Daewoo Espero.
Citroën Xantia nahradil dřívější Citroën BX a udržel si i popularitu svého předchůdce, zároveň se ale dostal více do středního proudu a soutěžil tak s rivaly jako Ford Mondeo, Nissan Primera, Rover 400, Toyota Carina E a Vauxhall Cavalier.
Úspěch auta signalizoval, že se Citroën poučil ze svého neúspěchu při představení modelu Citroën ZX před dvěma lety.
Citroën ZX byl kritizován zejména za nedostatek tradičního vkusu a dobrého zpracování, tento názor Xantia napravila díky své atraktivní formě.
Xantia také používala hydropneumatické odpružení, které bylo použíté u staršího modelu Citroën DS, a kterým je Xantia známá.
Citroën Xantia - historie značky auta (dokončení článku)  »