Osobní
Terénní
X
Opel
Calibra
X
V provozu od - do: Cena vozidla od - do: Upřesnění modelu (např. TDI): Stav tachometru: Karoserie: Palivo: Počet dveří, počet sedadel: Výkon motoru od - do: Objem motoru od - do:


+ Výbava vozidla
+ Rozšířené parametry


Nebyla nalezena žádná vozidla odpovídající Vašemu výběru.

Opel Calibra - historie značky auta

Opel Calibra je sportovní automobil vyráběný německou automobilkou Opel od roku 1989, kdy nahradil svého předchůdce, Opel Manta. I přes to, že historie výroby Opelu Calibra skončila v roce 1997 a v produkci vozu se již nepokračuje, dodnes se jedná o velmi oblíbené auto. Celkem bylo vyrobeno 239 118 kusů, a vůz je také známý jako Vauxhall Calibra ve Spojeném království, Chevrolet Calibra v Jižní Americe, a Holden Calibra v Austrálii a na Novém Zélandu. Od roku 2007 byl název Calibra spojován s konceptem Opel GTC, nicméně žádný nový vůz se dosud objevil.
Auto je založeno na podvozku Opel Vectra, a sdílí s ním řadu technických řešení včetně jízdních vlastností. Na svou dobu měl Opel Calibra pokrokovou aerodynamickou karoserii, která mu zapezpečovala v té době nejlepší součinitel odporu vzduchu u sériově vyráběného auta. Na této pozici se auto udrželo dalších 10 let, až do příchodu vozů Honda Insight a Audi A2. Vůz byl zpočátku prodáván s pohonem předních kol, a od roku 1993 byl nabízen i pohon všech čtyř kol. Až do roku 1995 probíhala výroba v německém Rüsselsheimu, a poté se přesunula do továrny Valmet Automotive ve finském Uusikaupunki.
U tohoto 2-dveřového kupé byly použity následující motory: 2,0 L I4 C20NE (benzín), 2,0 L I4 20XE (benzín), 2,0 L I4 X20XEV (benzín), 2,0 L I4 C20LET (přeplňovaný benzín) a 2,5 L V6 C25XE (benzín). Výkon přeplňovaného motoru byl hodnocen velmi kladně. Opel Calibra má 5-stupňovou či 6-stupňovou manuální anebo 4-stupňovou automatickou převodovku, přičemž 5-stupňová varianta je nejobvyklejší. Společnost Opel sice tvrdí, že Calibra nemá nástupce, ale do jisté míry by se za jejího nástupce mohl považovat model Opel Astra Coupé, vycházející z Astry G. Ten má s Calibrou velmi podobnou siluetu karoserie, ale zároveň si zachovává typické prvky modelu Astra G. Ve Velké Británii se nástupcem auta stal vůz Vauxhall Monaro, který vycházel z australského vozu Holden Monaro. Oficiálním nástupcem auta Opel Calibra je však model Astra Coupé, zahájen v roce 2000.
Opel Calibra - historie značky auta (dokončení článku)  »